Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!



 

Warunki naturalne gminy

Ukształtowanie powierzchni

Gmina Rymanów leży na terenie Dołów Jasielsko-Sanockich oraz Beskidu Niskiego, w jego części zwanej Wzgórzami Rymanowskimi i pasmem Bukowicy (w obrębie gminy leży niewielka, zachodnia część pasma w miejscowości Puławy). Doły Jasielsko-Sanockie to szerokie obniżenie pomiędzy Beskidem Niskim a Pogórzem Strzyżowsko-Dynowskim, leżące na wysokości ok. 280-350 m n.p.m. Gleby tu dobre, teren płaski lub lekko pofalowany, dlatego cały obszar Dołów to tereny rolnicze i zajęte pod osadnictwo. Na terenie Dołów leżą Wróblik Królewski i Szlachecki, Ladzin, Bzianka, Zmysłówka, Milcza, Łazy, Rymanów, Sieniawa, Posada Górna, Klimkówka, Głębokie.

Piotr Cisek

Wzgórza Rymanowskie to teren niewysokich, ale malowniczych, kopulastych gór pokrytych lasem lub śródleśnymi polanami. Najwyższy szczyt w gminie to Jawornik (761 m n.p.m.). Najczęściej odwiedzane przez turystów szczyty to Mogiła, Sucha Góra czy Dział nad Rymanowem-Zdrojem, osiągające wysokości ponad 600 m n.p.m. Wysokości względne dochodzą do ok. 300 m, co bardzo sprzyja wędrówkom i spacerom. Ze wzgórz niezalesionych roztaczają się piękne widoki na okolicę, co ogromnie uatrakcyjnia wędrówkę - przy dobrej pogodzie z Kopy (Przymiarek) można oglądać Tatry.

Waldemar CzadoPiotr Cisek

Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, najzimniejszym - luty. Najwyższą temperaturę zanotowano w czerwcu (32,4°C), najniższą w marcu (-32,9°C). Maksimum opadowe przypada na lipiec, minimum w styczniu. Pokrywa śnieżna utrzymuje się średnio przez 90 dni w roku, maksymalna jej grubość przypada na luty. Najpiękniejszymi miesiącami w roku są wrzesień i październik, wtedy w górach panuje złota, polska jesień, z małą ilością opadów i największą ilością dni pogodnych.

 

Klimat

W chłodnej porze roku wieją tu wiatry fenowe zwane rymanowskimi. 
Specyficzny mikroklimat ma Rymanów-Zdrój. Jest to klimat o cechach klimatu podgórskiego, a dzięki znacznej zawartości aerozoli - jodu, soli, olejków eterycznych i względnie dużej wilgotności - cechy klimatu morskiego. Klimat Rymanowa jest umiarkowanie i silnie bodźcowy, a w połączeniu z występującymi solankami jodkowymi okazał się bardzo skuteczny w leczeniu górnych dróg oddechowych i innych schorzeń. Położenie z dala od głównych dróg, brak przemysłu, sąsiedztwo dużych obszarów leśnych i stosowanie ogrzewania gazowego powodują, że powietrze jest tu czyste ekologicznie.

Piotr CisekMaciej Szpiech

Wody

Obszar gminy jest odwadniany przez rzekę Wisłok i jej lewobrzeżne dopływy: Wisłoczek i Tabor. Wisłok, który bierze początek na zboczach Kanasiówki, na teren gminy wpływa na obszarze Wernejówki. Do Sieniawy Wisłok jest rzeką górską, z wartkim biegiem, skalistym podłożem i licznymi przełomami. Piękny przełom Wisłoka znajduje się w Rudawce Rymanowskiej, gdzie ściana "Olzy" jest największą w polskich Karpatach odkrywką łupków menilitowych. Malowniczość, czystość i dostępność rzeki tworzy idealne warunki do kąpieli na całej długości do Sieniawy.

Piotr CisekPiotr Cisek

W Sieniawie wybudowana jest zapora wodna, o wys. 38 m, która spiętrza wody tworząc sztuczny zbiornik o pow. ok. 2 km2. Zbiornik ten utworzono w celach retencyjnych.

GOK RymanówGOK-Rymanów

   
   

 

Biuro Informacji Turystycznej w Rymanowie-Zdroju
38-481 Rymanów-Zdrój | ul. Zdrojowa 40 | tel. +48 13 43-57-190 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia: Poniedzialek w godz. 10:00-16:00 | Wtorek-Piątek w godz. 8:00-16:00 | Sobota w godz. 8:00-14:00