Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! 

Głębokie

Wieś na wschód od Rymanowa. Lokowana na prawie magdeburskim w 1437 r. jako Pawłowa Wola. Zamieszkiwała ją ludność polska. W połowie XVI w. wieś objęła reformacja i miejscowy kościół na kilkadziesiąt lat przekształcono w zbór ewangelicki. Początkiem następnego wieku świątynia powróciła do kościoła rzymskokatolickiego.

ze zbiorów Andrzeja Potockiegoze zbiorów Andrzeja Potockiego

Na terenie Głębokiego od wieków wydobywano olej skalny czyli ropę naftową. Do dziś na terenie wsi zachowały się resztki kopalnianych studzienek z przełomu XIX i XX w. oraz parku dworskiego z pomnikowymi dębami i aleją kasztanowców. W miejscowości uwagę zwraca nowy, murowany kościół pw. Marii Magdaleny z 1973 r. oraz kilka zabytkowych kamiennych kapliczek.

Wędkarzy przyciąga urocze miejsce do wędkowania.

 

Biuro Informacji Turystycznej w Rymanowie-Zdroju
38-481 Rymanów-Zdrój | ul. Zdrojowa 40 | tel. +48 13 43-57-190 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia: Poniedzialek w godz. 10:00-16:00 | Wtorek-Piątek w godz. 8:00-16:00 | Sobota w godz. 8:00-14:00