Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!



 

Klimkówka

Duża wieś pomiędzy Rymanowem a Iwoniczem. Założona w XIV wieku na prawie magdeburskim. Pierwszymi osadnikami była ludność pochodzenia niemieckiego. Pod koniec XIX w. na gruntach Klimkówki odkryto ropę naftową. W 1888 r. było tu już dwanaście szybów wydobywczych. Oprócz kopalni na terenie wsi działały: cegielnia,

tartak, młyn wodny, fabryka nawozów fosforowych, fabryka doświadczalna węgla aktywnego, gorzelnia, gospodarstwo rybne, hodowla bydła zarodowego i hodowla koni pełnej krwi arabskiej.

Wieś była także ośrodkiem ludowego kamieniarstwa, o czym świadczą licznie zachowane kapliczki przydrożne. Na północnym krańcu wsi park podworski z XVIII/XIX w. z kilkoma pomnikami przyrody.

Po drugiej stronie szosy polder przeciwpowodziowy z tamą długości 628 m.

W centrum wsi znajduje się drewniany kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła z 1854 r. Jego projektantem, budowniczym i współfundatorem był cieśla Florian Wais, mieszkaniec Klimkówki. W kościele najcenniejszym zabytkiem jest obraz Matki Boskiej Apokaliptycznej z Dzieciątkiem datowany na 1529 r.

W dolinie Potoku Świętokrzyskiego odnajdujemy prastare miejsce kultu z kościółkiem pw. Znalezienia Krzyża Świętego z 1868 r. i studzienką, której woda ma opinię uzdrawiającej. Według podania kościółek wybudowany został na miejscu, w którym w XIV wieku miejscowy wieśniak wyorał z ziemi cudowną figurę Chrystusa. Już w XVII w. było to znane miejsce odpustowe. Co roku w dniu 3 maja odbywa się tu uroczysty odpust.

 

 

W 2009 r. mieszkańcy ufundowali drogę krzyżową, której stacje rozmieszczone są na trasie wiodącej od kościoła parafialnego do kościółka.

Biuro Informacji Turystycznej w Rymanowie-Zdroju
38-481 Rymanów-Zdrój | ul. Zdrojowa 40 | tel. +48 13 43-57-190 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia: Poniedzialek w godz. 10:00-16:00 | Wtorek-Piątek w godz. 8:00-16:00 | Sobota w godz. 8:00-14:00