Klimkówka
Duża wieś pomiędzy Rymanowem a Iwoniczem. Założona w XIV wieku na prawie magdeburskim. Pierwszymi osadnikami była ludność pochodzenia niemieckiego. Pod koniec XIX w. na gruntach Klimkówki odkryto ropę naftową. W 1888 r. było tu już dwanaście szybów wydobywczych. Oprócz kopalni na terenie wsi działały: cegielnia,
tartak, młyn wodny, fabryka nawozów fosforowych, fabryka doświadczalna węgla aktywnego, gorzelnia, gospodarstwo rybne, hodowla bydła zarodowego i hodowla koni pełnej krwi arabskiej.
Wieś była także ośrodkiem ludowego kamieniarstwa, o czym świadczą licznie zachowane kapliczki przydrożne. Na północnym krańcu wsi park podworski z XVIII/XIX w. z kilkoma pomnikami przyrody.
Po drugiej stronie szosy polder przeciwpowodziowy z tamą długości 628 m.
W centrum wsi znajduje się drewniany kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła z 1854 r. Jego projektantem, budowniczym i współfundatorem był cieśla Florian Wais, mieszkaniec Klimkówki. W kościele najcenniejszym zabytkiem jest obraz Matki Boskiej Apokaliptycznej z Dzieciątkiem datowany na 1529 r.
W dolinie Potoku Świętokrzyskiego odnajdujemy prastare miejsce kultu z kościółkiem pw. Znalezienia Krzyża Świętego z 1868 r. i studzienką, której woda ma opinię uzdrawiającej. Według podania kościółek wybudowany został na miejscu, w którym w XIV wieku miejscowy wieśniak wyorał z ziemi cudowną figurę Chrystusa. Już w XVII w. było to znane miejsce odpustowe. Co roku w dniu 3 maja odbywa się tu uroczysty odpust.
W 2009 r. mieszkańcy ufundowali drogę krzyżową, której stacje rozmieszczone są na trasie wiodącej od kościoła parafialnego do kościółka.