Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! 

Posada Górna

Duża wieś położona nad Taborem. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1508 r., jednakże miejscowość istniała prawdopodobnie dużo wcześniej. Od początku stanowiła przedmieście Rymanowa, nazywana wówczas Przedmieściem Górnym. Z zapisu z 1536 r. wiadomo, że granica pomiędzy Rymanowem i Desznem przebiegała w miejscu zwanym „słona woda”, co sugeruje że już wówczas znano miejsce wypływów wód mineralnych. Pod koniec XIX wieku na części gruntów miejscowości powstało uzdrowisko Rymanów-Zdrój.

Na trenie Posady zachowały się liczne kamienne kapliczki. Najwięcej przy tzw. „Wisłockiej Drodze”. Traktem tym chodzili na targ do Rymanowa mieszkańcy Wisłoczka, Puław, Zawojów i Tarnawki.

 

kapliczka w polach

Biuro Informacji Turystycznej w Rymanowie-Zdroju
38-481 Rymanów-Zdrój | ul. Zdrojowa 40 | tel. +48 13 43-57-190 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia: Poniedzialek w godz. 10:00-16:00 | Wtorek-Piątek w godz. 8:00-16:00 | Sobota w godz. 8:00-14:00