Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! 

Puławy

Wieś w dolinie potoku Bridok, prawego dopływu Wisłoka. Lokowana na prawie wołoskim w 1572 r. Zamieszkiwana w większości przez Łemków, którzy zajmowali się głównie hodowlą bydła i owiec.

Do miejscowości należały dwa przysiółki: Wernejówka i Hamry.

W obu przypadkach zamieszkiwane przez grekokatolików. Przed wojną miejscowość liczyła 109 zagród, w tym tylko dwie polskie (leśniczówka i folwark). Po przejściu frontu w 1945 r. mieszkańcy Puław dobrowolnie całą wioską zgłosili się do wyjazdu na Ukrainę, chcąc nadal mieszkać razem. Wbrew oczekiwaniom zostali rozproszeni po wielu miejscowościach w okolicy Zbaraża.

Opustoszała wieś została całkowicie spalona. Pozostał jedynie stary łemkowski cmentarz otoczony murem z polnego kamienia.

Niszczejącą drewnianą cerkiew pw. Ducha Świętego z 1831 r. rozebrano w 1950 r.

 

cerkiew                               chaty

 

Pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku osiedlili się tu Polacy, repatrianci z Zaolzia, z Ewangelicznej Wspólnoty Zielonoświątkowej. Nowi mieszkańcy są bardzo gospodarni i gościnni. Z ich inicjatywy wybudowano Dom Modlitwy oraz pierwszy w Beskidzie Niskim wyciąg krzesełkowy.

 

 

Biuro Informacji Turystycznej w Rymanowie-Zdroju
38-481 Rymanów-Zdrój | ul. Zdrojowa 40 | tel. +48 13 43-57-190 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia: Poniedzialek w godz. 10:00-16:00 | Wtorek-Piątek w godz. 8:00-16:00 | Sobota w godz. 8:00-14:00