Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! 

Wróblik Królewski

Wieś nad Taborem, na północ od Rymanowa, lokowana na prawie niemieckim w 1425 r., wówczas zwana także Targowce. Przez wieki była najdalej na zachód wysuniętą wsią ruską w Dołach Jasielsko-Sanockich.

Po II wojnie światowej ludność Wróblika została przesiedlona na tereny Ukrainy. W opuszczonych domach zamieszkali Polacy, repatrianci ze wschodu. Po dawnych mieszkańcach pozostała murowana cerkiew greckokatolicka pw. Wniebowzięcia Matki Boskiej z 1888 r., od 1946 r. kościół parafialny rzymskokatolicki. Wewnątrz polichromia figuralna wykonana przez Pawła i Feliksa Bogdańskich, malarzy z Jaślisk, krucyfiks ruski XVIII/XIX w. oraz dzwon z datą 1824 r. W ostatnich latach cerkiew została gruntownie odnowiona.

W miejscowości znajduje się murowany dwór wzniesiony ok. połowy XIX w. dla rodziny Wiktorów. Obecnie własność prywatna.

We wsi pozostały stare kapliczki i krzyże przydrożne oraz cmentarz, gdzie zachowały się kamienne nagrobki z końca XIX wieku.

 

Biuro Informacji Turystycznej w Rymanowie-Zdroju
38-481 Rymanów-Zdrój | ul. Zdrojowa 40 | tel. +48 13 43-57-190 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia: Poniedzialek w godz. 10:00-16:00 | Wtorek-Piątek w godz. 8:00-16:00 | Sobota w godz. 8:00-14:00