Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!



 

Czy zobaczymy Tatry?

GOK-Rymanów

Ścieżka „Czy zobaczymy Tatry?” z Rymanowa-Zdroju do Iwonicza-Zdroju przez Przymiarki jest jedną z najbardziej malowniczych tras spacerowych w Beskidzie Niskim. Ma 7,5 km. długości, a czas przejścia wynosi 2,5 h. Oznakowana jest na zielono.

GOK-RymanówGOK-RymanówGOK-Rymanów

Miejscem rozpoczęcia ścieżki jest górny przystanek PKS w Rymanowie-Zdroju, założonym w II poł. XIX wieku przez rodzinę Potockich. Warto tu obejrzeć piękny park zdrojowy, na terenie którego rozsiane są zabytkowe drewniane wille „Maria”, „Teresa”, „Opatrzność”  oraz Pijalnia Wód Mineralnych.

GOK-RymanówGOK-Rymanów

Kierując się drogą na południe, po lewej mijamy korty tenisowe i plac zabaw. Następnie skręcamy w prawo i przechodzimy przez most na rzece Tabor. Po ok. 150 m. znów skręcamy w prawo i bitą drogą kierujemy się w stronę lasu. Tutaj ścieżka pnie się stromo pod górę. Po ok. 10 min. wychodzimy z lasu i możemy podziwiać widoki na Zamczyska i Dział.

GOK-Rymanów

Idąc dalej prosto, po lewej mijamy źródełko „pod kapliczką”. Właściciele terenu ustawili tutaj ławeczki, stwarzając możliwość do odpoczynku.

Dalej szlak biegnie na zachód. Droga wiedzie wzdłuż lasu, łagodnie wznosząc się i opadając. Po lewej przechodzimy obok drewnianej ambony myśliwskiej oraz najwyższego szczytu pasma Przymiarek – Kopy. Wychodzimy na grzbiet. Stąd otwiera się wspaniały widok. Możemy podziwiać: po prawej Wzgórza Rymanowskie (Mogiła, Sucha Góra, Glorieta), a po lewej Beskid Niski (Cergowa, Dział, Gniazdo Jawornika i pasmo Bukowicy) i Bieszczady (Łopiennik, Chryszczata i pasmo połonin).

Podczas zjawiska inwersji z Przymiarek można zobaczyć oddalone w linii prostej o 120 km szczyty Tatr.

GOK-RymanówGOK-Rymanów

Poniżej rozciąga się widok na zabudowania wsi Bałucianka. Warto zboczyć ze szlaku ok. 1 km i obejrzeć tam zabytkową drewnianą cerkiew greckokatolicką pw. Zaśnięcia Matki Bożej z XVII wieku. Po zwiedzaniu należy wrócić na punkt widokowy.

Stąd wyruszamy w dalszą drogę, wędrując na zachód. Wchodzimy do lasu, by po ok. 10 min. znów  wyjść na otwarty teren. Teraz kierujemy się na północ, przechodząc przez nieistniejącą łemkowską wieś Wólka.

GOK-RymanówGOK-Rymanów

Ścieżka wchodzi w las. Stąd nasza trasa wiedzie w dół doliną Jeleniego Potoku do Iwonicza Zdroju. Z lasu wychodzimy na wprost amfiteatru i starej skoczni narciarskiej. Kierując się w prawo po kilkunastu minutach dochodzimy do centrum uzdrowiska.  

GOK-Rymanów

Biuro Informacji Turystycznej w Rymanowie-Zdroju
38-481 Rymanów-Zdrój | ul. Zdrojowa 40 | tel. +48 13 43-57-190 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia: Poniedzialek w godz. 10:00-16:00 | Wtorek-Piątek w godz. 8:00-16:00 | Sobota w godz. 8:00-14:00