Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! 

Do cudownej wody

Żółta ścieżka „Pielgrzymka do cudownej wody” z Rymanowa-Zdroju przez Klimkówkę do Iwonicza-Zdroju. Czas przejścia wynosi 2,5 h przy 7,5 km długości trasy. Początkowo ścieżka łączy się z „Kalwaryjską ścieżką” do Rymanowa, oznakowaną na niebiesko.

GOK-Rymanów

Ścieżka bierze początek w Rymanowie-Zdroju - uzdrowisku założonym w poł. XIX wieku przez rodzinę Potockich.  Warto tutaj zwiedzić piękny park zdrojowy, w którym na szczególną uwagę zasługują zabytkowe drewniane wille m.in. „Opatrzność”, „Teresa”, „Leliwa” i „Maria” oraz Pijalnia Wód Mineralnych.

Miejscem rozpoczęcia wędrówki jest główny przystanek PKS. Stąd idziemy na północ ulicą Zdrojową ok. 500m i skręcamy w lewo w ul. Ogrodową. Idziemy pod górę. Przechodząc przez mały mostek  wchodzimy w las. Kierujemy się w stronę  nieczynnego obecnie wyciągu narciarskiego. Wędrując leśną ścieżką przechodzimy przez kolejne dwa mostki.  Ze szlaku, pomiędzy  drzewami widoczna jest drewniana kapliczka.

Po 15 min. docieramy do zabudowań wyciągu. Podążamy wzdłuż stoku narciarskiego, ciągle wchodząc do góry. Na szczycie znajdują się ławeczki, na których można odpocząć, podziwiając widok na malowniczo położoną wieś Posada Górna.

GOK-RymanówGOK-Rymanów

Dalej kierujemy się polną drogą na północ. Dochodzimy do młodego modrzewiowego lasku. Tutaj również znajduje się miejsce, gdzie można odpocząć. Droga rozwidla się. My kierujemy się w lewo, idąc przez łąki w kierunku widocznego po lewej stronie lasu. Po drodze cały czas możemy podziwiać wspaniałe widoki roztaczające się na Pogórze Strzyżowskie, Pogórze Bukowskie i górę Zamczyska.

GOK-RymanówGOK-RymanówGOK-RymanówGOK-Rymanów

Dochodzimy do lasu i skręcamy w prawo, by po ok. 100 m znów skręcić w lewo i ścieżką zejść w dół w kierunku drewnianego kościółka, usytuowanego w dolinie Potoku Świętokrzyskiego.  Po drodze przechodzimy obok „cudownego źródełka”.

GOK-RymanówGOK-Rymanów

Drewniany kościółek pw. Znalezienia Krzyża Świętego pochodzi z XIX wieku. Wg legendy, został on wybudowany w miejscu wyorania Krzyża, który znajduje się wewnątrz świątyni. Jest to znane miejsce pielgrzymkowe.

GOK-Rymanów

Stąd kierujemy się drogą na północ, wzdłuż której ustawione są stacje drogi krzyżowej, aż dojdziemy do drogi asfaltowej w Klimkówce. (Zbaczając ok. 2 km w prawo, możemy dojść do zabytkowego drewnianego kościoła parafialnego pw. Świętego Michała Archanioła z poł. XIX wieku).

Dalej nasza trasa wiedzie w lewo drogą asfaltową. Po 20 min. dochodzimy do przysiółka Klimkówka – Kopalnia. Idąc cały czas główną drogą,  podchodzimy ostro pod górę,  by po chwili znaleźć się na Osiedlu Wschodnim w Iwoniczu-Zdroju. Do Alei Słonecznej w centrum uzdrowiska należy zejść w dół ścieżką biegnącą brzegiem lasu.

Możemy wybrać też inny wariant przejścia do Iwonicza-Zdroju. W Klimkówce przy dojściu do głównej drogi zboczyć w lewo, przejść przez mostek na potoku Flora i dalej polną drogą  wspinać się do góry. Następnie przejść przez las Piekliska i potem przez Osiedle Wschodnie zejść do Iwonicza-Zdroju.

Biuro Informacji Turystycznej w Rymanowie-Zdroju
38-481 Rymanów-Zdrój | ul. Zdrojowa 40 | tel. +48 13 43-57-190 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia: Poniedzialek w godz. 10:00-16:00 | Wtorek-Piątek w godz. 8:00-16:00 | Sobota w godz. 8:00-14:00