Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! 

Kalwaryjską ścieżką

„Kalwaryjska ścieżka”  (znaki niebieskie) z Rymanowa-Zdroju  przez Kalwarię do Rymanowa początkowo biegnie równolegle ze ścieżką do Iwonicza-Zdroju, oznakowaną na żółto. Jej długość to 4 km, a czas przejścia wynosi 1,5 h.

 

oznaczenie na trasie

 

Spacer zaczynamy w Rymanowie-Zdroju - uzdrowisku założonym w poł. XIX wieku przez rodzinę Potockich.  Warto tutaj pospacerować pięknym parkiem zdrojowym, w którym na uwagę zasługują zabytkowe drewniane wille m.in. „Opatrzność”, „Teresa”, „Leliwa” i „Maria” oraz Pijalnia Wód Mineralnych.

Miejscem rozpoczęcia wędrówki jest główny przystanek PKS. Stąd idziemy na północ ulicą Zdrojową ok. 500m i skręcamy w lewo w ul. Ogrodową. Idziemy pod górę. Przechodząc przez mały mostek  wchodzimy w las. Kierujemy się w stronę  nieczynnego obecnie wyciągu narciarskiego. Wędrując leśną ścieżką przechodzimy przez kolejne dwa mostki.  Ze szlaku, pomiędzy  drzewami widoczna jest drewniana kapliczka.

Po 15 min. docieramy do zabudowań wyciągu. Podążamy wzdłuż stoku narciarskiego, ciągle wchodząc do góry. Na szczycie znajdują się ławeczki, na których można odpocząć, podziwiając widok na malowniczo położoną wieś Posada Górna.

GOK-RymanówGOK-Rymanów

Stąd kierujemy się polną drogą na północ. Dochodzimy do młodego modrzewiowego lasku, gdzie droga rozwidla się. My skręcamy w prawo za niebieskimi znakami. Od tego momentu trasa wiedzie polną drogą tzw. „Lubatowską”, ponieważ dawniej mieszkańcy Lubatowej wędrowali tędy na targi do Rymanowa.

GOK-Rymanów

Po drodze cały czas mamy okazję podziwiać wspaniałe panoramy Pogórza Strzyżowskiego, Pogórza Bukowskiego i Wzgórz Rymanowskich. Patrząc przed siebie widzimy cel naszej wycieczki. Niewysokie  zalesione wzgórze to góra Kalwaria, z którą wiąże się legenda powstania rymanowskiej drogi krzyżowej. Przy trasie możemy też natknąć się na pasące się w tej okolicy stado koni, co stanowi dodatkową atrakcję.

GOK-RymanówGOK-Rymanów

Wkrótce dochodzimy do wzgórza Kalwaria, u którego stóp znajduje się sztucznie utworzona Grota Matki Bożej. Na wzniesienie wspinamy się, podążając wzdłuż stacji drogi krzyżowej. Szczyt wieńczy Kaplica Grobu Pańskiego odbudowana w latach 80-tych ubiegłego wieku. Stąd też otwierają się widoki na miasteczko i okolicę.

GOK-RymanówGOK-Rymanów

Schodząc do centrum Rymanowa, po prawej stronie mijamy cmentarz żydowski założony w II poł. XVI wieku, nieco dalej, po lewej, cmentarz katolicki z kwaterą rodziny hr. Potockich – ostatnich właścicieli Rymanowa i założycieli Rymanowa Zdroju. Nad miastem góruje kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca z XVIII wieku. W mieście warto także zwrócić uwagę na synagogę z XVIII wieku oraz dworek Potockich z XIX wieku.

GOK-Rymanów

Biuro Informacji Turystycznej w Rymanowie-Zdroju
38-481 Rymanów-Zdrój | ul. Zdrojowa 40 | tel. +48 13 43-57-190 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia: Poniedzialek w godz. 10:00-16:00 | Wtorek-Piątek w godz. 8:00-16:00 | Sobota w godz. 8:00-14:00