Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!



 

do przełomu Wisłoka

Ścieżka „Do przełomu Wisłoka” w Rudawce Rymanowskiej ma długość 8 km, a czas przejścia wynosi ok. 3 h. Oznaczona jest niebieskim symbolem „RR” i prawie przez 1/3 trasy biegnie równolegle z czerwonym głównym szlakiem beskidzkim.

Spacer zaczynamy na górnym przystanku autobusowym w  Rymanowie-Zdroju – uzdrowisku posiadającym ponad 135 - letnią historię. Kierując się w stronę Wołtuszowej, po prawej mijamy budynki „Polonię” i „Marię”, a 300 m dalej, po lewej leśniczówkę. Przechodzimy przez szlaban i dalej idziemy leśną drogą. Po 150 m skręcamy w prawo. Droga wiedzie pod górę. Po 10 min. dochodzimy do cerkwiska i galerii charakterystycznych drewnianych rzeźb w Wołtuszowej. Tereny tej wysiedlonej po II wojnie wsi, zostały przyłączone do uzdrowiska i dziś stanowią miejsce spacerów dla mieszkańców i kuracjuszy.

Maciej Szpiech

Wychodzimy na skraj lasu i dalej podążając na płd. – wsch. wchodzimy na tereny po dawnych zabudowaniach wiejskich. Obecnie zachowały się tu jedynie pozostałości po podmurówkach domów czy piwnic, stare studnie, zdziczałe drzewa i krzewy owocowe. Droga schodzi w zalesioną dolinę przepływającego tędy potoku. Wychodząc z jaru, idziemy brzegiem lasu ostro pod górę. Dalej trasa skręca w prawo i wiedzie zboczem góry Dział, wśród górskich łąk. Roztaczają się stąd piękne widoki na Wzgórza Rymanowskie.

Maciej SzpiechMaciej SzpiechMaciej Szpiech

My idziemy na wschód polną ścieżką, cały czas podziwiając wspaniałą panoramę okolicy.  Po dłuższej chwili wchodzimy do lasu. Po ok. 1 km nasza ścieżka skręca w lewo, oddzielając się od  czerwonego szlaku. Od tego momentu trasa cały czas, aż do drogi asfaltowej w Rudawce Rymanowskiej łagodne wiedzie w dół. Cały czas idziemy lasem. Mijamy szlaban na drodze leśnej w Rudawce Rymanowskiej. Dalej kierując się drogą asfaltową w lewo, mijamy po lewej Ośrodek Wczasów Zdrowotnych, by po ok. 100 m skręcić w prawo i zejść do jaru Wisłoka. Tutaj ukazuje się nam wspaniała odkrywka łupków menilitowych, wysoka na ok. 40 m, zwana „ścianą Olzy”. Na drugim brzegu Wisłoka znajduje się tablica poświęcona papieżowi - Janowi Pawłowi II, który jeszcze jako ksiądz i biskup odwiedzał te piękne strony. Można tu również zobaczyć mały wodospad, który natchnął naszego wielkiego rodaka do napisania znanego wiersza pt. „Źródło”.

Maciej SzpiechMaciej SzpiechMaciej SzpiechMaciej Szpiech

Rudawka Rymanowskato mała wioska, z której mieszkańcy zostali wysiedleni po II wojnie. Nie zachowały się po nich żadne pamiątki. Występują tu źródła wód mineralnych oraz cieplica o temp. 480C.

Maciej SzpiechMaciej Szpiech

Ścieżka wytyczona i oznakowana została w ramach porozumienia partnerskiego pomiędzy Gminą Rymanów, Nadleśnictwem Rymanów S.A. oraz Ośrodkiem Wczasów Zdrowotnych w Rudawce Rymanowskiej.

Biuro Informacji Turystycznej w Rymanowie-Zdroju
38-481 Rymanów-Zdrój | ul. Zdrojowa 40 | tel. +48 13 43-57-190 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia: Poniedzialek w godz. 10:00-16:00 | Wtorek-Piątek w godz. 8:00-16:00 | Sobota w godz. 8:00-14:00