Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!



 

Szlak Architektury Drewnianej

Szlak Architektury Drewnianej -  na Podkarpaciu jest to szlak o łącznej długości 1202 km, podzielony jest na 9 tras.

Na Szlaku Architektury Drewnianej znalazły się: obiekty sakralne (kościoły, cerkwie, dzwonnice, plebanie), zespoły zabudowy małomiasteczkowej, dwory, architektura uzdrowiskowa oraz zgromadzone w skansenach budownictwo wiejskie, obiekty użyteczności publicznej i obiekty przemysłowe (młyny, tartaki, kuźnie i wiatraki).

Wśród występujących na szlaku świątyń drewnianych do najcenniejszych zalicza się kościoły w Haczowie i Bliznem. Obydwa obiekty znajdują się od 2003r. na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Sławomir Oziomek

Bogaty dorobek kulturowy naszego regionu obrazuje zabytkowe budownictwo drewniane zgromadzone w zlokalizowanych na szlaku parkach etnograficznych – najstarszym i największym ze skansenów Podkarpacia Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (budownictwo Bojków, Łemków, Dolinian oraz wschodnich i zachodnich Pogórzan), Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (budownictwo Lasowiaków i Rzeszowiaków) oraz skansenie w Markowej.

Sławomir OziomekSławomir Oziomek

Na terenie gminy Rymanów Szlak Architektury Drewnianej obejmuje: cerkiew greckokatolicką z XVIIw. w Bałuciance, kościół rzymskokatolicki z 1754r. w Króliku Polskim, świątynie rzymskokatolickie z 1854r. I 1868r. w Klimkówce oraz zabudowę uzdrowiskową Rymanowa-Zdroju z XIX w.

Sławomir Oziomek

Biuro Informacji Turystycznej w Rymanowie-Zdroju
38-481 Rymanów-Zdrój | ul. Zdrojowa 40 | tel. +48 13 43-57-190 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia: Poniedzialek w godz. 10:00-16:00 | Wtorek-Piątek w godz. 8:00-16:00 | Sobota w godz. 8:00-14:00