Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! 

Trasa kurierska "Jaga Kora"

Beskidzka Trasa Kurierska „Jaga-Kora” jest rekonstrukcją historycznego szlaku kurierskiego Komendy Głównej ZWZ AK prowadzącego przez teren Beskidu Niskiego, funkcjonującego w latach 1940-1945. Przez „zieloną granicę” w czasie II wojny światowej przeprawiali się nim uciekinierzy z kraju zagrożeni hitlerowskimi prześladowaniami, szli tym traktem ochotnicy pragnący dalej walczyć z bronią w ręku w polskich oddziałach zbrojnych formowanych na obczyźnie.

Na terenie Podkarpacia istniało kilka tras kurierskich o kryptonimach ”Las”, „Kamień”, „Korytarz” czy też „Jaga”.

Przebieg trasy „Jaga”: z Warszawy pociągiem do stacji Rymanów (Wróblik Szlachecki), a stamtąd przez Rymanów, Posadę Górną, Rymanów-Zdrój, Wołtuszową, a dalej lasem „Szachty” do Woli Niżnej, przez Jasiel do przejścia granicznego ze Słowacją w Lipowcu – Czertyżnem. Dalej, po stronie słowackiej przez Haburę, Medzilaborce, Humenne, Michalovce do Trebiszowa, a stąd do Budapesztu na Węgrzech.

Biuro Informacji Turystycznej w Rymanowie-Zdroju
38-481 Rymanów-Zdrój | ul. Zdrojowa 40 | tel. +48 13 43-57-190 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia: Poniedzialek w godz. 10:00-16:00 | Wtorek-Piątek w godz. 8:00-16:00 | Sobota w godz. 8:00-14:00