Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! 

Między Zdrojami

"Rowerowy Szlak Między Zdrojami" - czerwony

 

Trasa szlaku- Rymanów - Rymanów-Zdrój - Królik Polski - Bałucianka - Przymiarki - Turkówka - Iwonicz-Zdrój - Klimkówka - Pustki - Rymanów

 

Długość trasy - 24 km,  

 

Opis trasy - z parkingu w Rymanowie jedziemy na południe, mijając kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca po prawej stronie. Należy go zwiedzić. 

Zjeżdżając z rynku ul. Grunwaldzką mijamy po lewej stronie kino "Sokół”, dawny budynek Towarzystwa Gimnastycznego. Za kinem Gminny Ośrodek Kultury oraz nad Taborem budynek policji. 

Waldemar CzadoKamil Kardach

Jadąc dalej ul. Grunwaldzką mijamy po prawej stronie "Ochronkę św. Józefa", obecnie przedszkole prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NPM. Przed budynkiem pomnik bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela Zgromadzenia.

Zaraz za ochronką szlak skręca w lewo, aby po przejechaniu przez most dalej kierować się na południe ul. Nadbrzeżną. Droga ta wije się wzdłuż Taboru, dopływu Wisłoka. Jedziemy ok. 2 km wzdłuż gęstej zabudowy Posady Górnej - miejscowości pomiędzy Rymanowem a Rymanowem-Zdrojem.

W Rymanowie-Zdroju należy wjechać na ulicę Zdrojową przez most na Taborze i dalej kierować się na południe. Zalesione wzgórza to Mogiła (606m) po prawej i Zamczyska (568m) po lewej. Mijamy pierwsze stare drewniane wille w stylu szwajcarskim - "Zgoda", "Słoneczna", "Góral", budowane jeszcze za czasów założycieli uzdrowiska, pod koniec XIX w. Pomiędzy nimi są nowsze budynki, świadczące o prosperity uzdrowiska w okresie powojennym. W centrum Rymanowa-Zdroju znajduje się Biuro Informacji Turystycznej, kawiarnia, parking i wejście na deptak uzdrowiskowy. Jest tu również poczta, bank i większość sklepów. Z ciekawych budynków - murowana stacja transformatorowa z 1930 roku w kształcie wieży, z herbem Potockich "Pilawa". Po przeciwnej stronie ulicy willa "Biały Orzeł", obecnie dyrekcja Uzdrowiska Rymanów S.A. W kępie drzew za "Białym Orłem" - "Leśniczówka" - najstarszy budynek w Rymanowie-Zdroju.

Trasa wiedzie ul. Zdrojową, po lewej stronie deptak uzdrowiskowy, wille "Krakus", "Gołąbek", "Opatrzność". Po prawej nowe prywatne domy przy ul. Słoneczny Stok, oraz "Teresa" i "Pogoń" - stare, drewniane wille.  Naprzeciw "Pogoni" kościół parafialny p.w. św. Stanisława Biskupa, wybudowany na początku wieku XX, a przebudowany początkiem XXIw.

Waldemar CzadoKamil Kardach

Jedziemy przez most na Taborze, ciągle główną ulicą, mijamy po prawej basen, po lewej korty i boiska do gier zespołowych. Otoczone drzewami nad kortami   sanatorium "Krystyna"  oraz "Dom Wczasów Dziecięcych" - dawna I krajowa kolonia letnia dla dzieci założona w 1884r. Za pierwszym domem za basenem skrzyżowanie. (Skręcając w prawo w ul. Krzemienną natrafimy na piękną zabytkową willę „Zaosie” z 1912r.) Nasza trasa wiedzie w prawo, przez most w ulicę Spacerową. Właściwie jesteśmy już w Desznie. Droga prowadzi brzegiem Taboru, wzdłuż zabudowy wsi. Górujący po prawej stronie szczyt to Przymiarki (626m), po lewej to Dział (673m). Na główną drogę wjeżdżamy skręcając w lewo obok Domu Ludowego w Desznie. W charakterystycznej grupie drzew - na cerkwisku, zachowała się mogiła ostatniego urzędującego tu księdza greckokatolickiego. Po prawej Rozlewnia Wód Mineralnych. Naprzeciwko odnowiony cmentarz łemkowski z ciekawymi nagrobkami i resztkami kamiennego ogrodzenia.

Janusz FoltaJanusz Folta

Za mostem skręcamy w prawo na drogę do Bałucianki. Droga wiedzie wzdłuż potoku Bałucianka, na którym za czasów Potockich założony był folusz i młyn wodny. Zabudowania wsi rozpoczynają się ok. 1 km od krzyżówki i ciągną się na zbocza Przymiarek. Podjeżdżając w górę po prawej stronie mijamy kościół i niewielką krzyżówkę. My jedziemy drogą w lewo do cerkwi. Przed cerkwią budynek starej szkoły, obecnie zamieniony na mieszkanie. Przed budynkiem studnia z napisami na cembrowinie. Droga prowadzi pod górę na wierzchowinę Przymiarek. Stąd piękny widok, przy dobrej pogodzie widać Bieszczady, a nawet Tatry.

Sławomir Oziomek

My jedziemy na zachód wyraźną drogą polną, wjeżdżamy w las sosnowy i dalej kierujemy się w dół do przysiółka Turkówka. Tu wjeżdżamy na asfaltową drogę prowadzącą w kierunku lasu. Potok po prawej stronie to Iwonka, zwana też Iwonickim potokiem, płynący przez Iwonicz Zdrój. Droga wyraźnie prowadzi w dół. Otaczający las stanowi otulinę Iwonicza-Zdroju i zaplecze rekreacyjne uzdrowiska. Są tu już chylące się do ruiny dwie skocznie narciarskie (wytyczał je znany zakopiański skoczek Bronisław Czech), stok slalomowy, obok którego obelisk poświęcony Władysławowi Bełzie, strzelnica sportowa (Iwonicz słynął z biathlonistów), basen, kemping. Wjeżdżając do starego Iwonicza-Zdroju kierujemy się w prawo Aleją Torosiewicza. Mijamy zabytkowe wille z XIX i XX wieku w stylu szwajcarskim: Ustronie, Biały Orzeł, Krakowiak. Tu zaczyna się deptak, który mijamy po lewej. Z drogi widoczne są Źródło Józefa, Pawilon "Nad źródłami", nowa pijalnia, Stare Łazienki, Stary Pałac - obecnie siedziba dyrekcji Uzdrowiska Iwonicz S.A. Jadąc po prawej mijamy Hotel Pod Jodłą i pensjonat Klimat. Na Placu Wojciecha Oczki nowy kościół z pięknym ołtarzem i zabytkowy drewniany kościółek, dawna kaplica zdrojowa. Naprzeciw przystanku PKS Krzyż Milenijny i olbrzymi dąb - pomnik przyrody, oraz pomnik poświęcony dr Oczce w 400-lecie opisania iwonickich wód mineralnych(1576 r.). Naprzeciw  główne wejście na deptak, przy wejściu po lewej budynek Bazaru z wieżą zegarową, po prawej Dom Zdrojowy w którym mieści się restauracja, kino, ośrodek kultury i Centrum Informacji Turystycznej. Na skarpie Zakład Przyrodoleczniczy, w którym wykonuje się większość zabiegów w uzdrowisku.

Sławomir OziomekSławomir Oziomek

Wjeżdżamy w Aleję Słoneczną, za budynkiem Urzędu Gminy skręcamy w prawo i serpentynami ul. Piwarskiego wspinamy się na Osiedle Wschodnie. Stąd widoki na Iwonicz i okolice Krosna z zamkiem Odrzykońskim i Rezerwatem Prządki na horyzoncie. Drogą asfaltową zjeżdżamy w dół do zabudowań kopalni ropy naftowej, skręcamy w lewo i kierujemy się drogą w las. Za lasem pojawiają się pierwsze zabudowania Klimkówki. Droga prowadzi wzdłuż potoku Flora, zabudowa wsi staje się coraz bardziej zwarta. Po prawej stronie za białą kapliczką skręt drogi do kościółka Św. Krzyża (800 m), my jedziemy prosto, do centrum wsi, gdzie mijamy drewniany kościół parafialny p.w św. Michała Archanioła z 1854r. Warto go zwiedzić.

Waldemar Czado

Obok kościoła przystanek PKS, Dom Ludowy, a za nim pomnik - pamiątka po mieszkańcach wsi poległych w I i II wojnie światowej oraz szkoła im. Jana Pawła II. Nasza droga prowadzi prosto do krzyżówki, mijając zachowane jeszcze stare drewniane chałupy i kapliczki. Przed skrzyżowaniem po prawej duży park - pozostałość po kompleksie dworsko-parkowym z XIX wieku. W parku hotelik "Dwór Ostoia". My skręcamy w prawo i jedziemy poboczem 100m, aby za mostkiem na Florze znów skręcić w prawo. Po ok. 150 m, pomiędzy zabudowaniami za boiskiem  sportowym skręcamy w lewo i po ok. 1,5 km dojeżdżamy do przysiółka Pustki. Stąd ul. Zieloną dojeżdżamy do rymanowskiego rynku, podziwiając panoramę Dołów Jasielsko - Sanockich, Pogórza Strzyżowskiego oraz  Beskidu  Niskiego.

Biuro Informacji Turystycznej w Rymanowie-Zdroju
38-481 Rymanów-Zdrój | ul. Zdrojowa 40 | tel. +48 13 43-57-190 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Godziny otwarcia: Poniedzialek w godz. 10:00-16:00 | Wtorek-Piątek w godz. 8:00-16:00 | Sobota w godz. 8:00-14:00