Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

006.jpg

 
 
 
 

NewsLETTER

 

GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE

Bałucianka

Koło powstało w lutym 1965 roku z inicjatywy ówczesnego instruktora służby rolnej  inż. Kazimierza Penara. Pierwszą przewodniczącą Koła została Anna Jakieła, a następnie przez wiele lat funkcję tą pełniła Joanna Barć. Obecnie przewodniczącą Koła jest Krystyna Jakieła. Z uwagi na brak jakiegokolwiek pomieszczenia wiejskiego, członkinie spotykały się w domach prywatnych, a imprezy kulturalne i rozrywkowe odbywały się w pomieszczeniach działającej w tamtym czasie miejscowej szkoły.

Koło organizowało imprezy z okazji Dnia Kobiet, Dnia Seniora, Dnia Dziecka, a także zabawy choinkowe dla dzieci. W okresie żniwnym tworzono tzw. dziecińce dla wszystkich dzieci. Na różnych kursach, szczególnie w miesiącach zimowych, kobiety zdobywały świadectwa wykwalifikowanego rolnika. Dochody z organizowanych imprez przeznaczano na zakup naczyń, budowę remizy strażackiej i remont dróg wiejskich. Członkinie Koła uczestniczyły w szkoleniach i pokazach organizowanych w Ośrodku Nowoczesna Gospodyni w Rymanowie prowadzonym przez Felicję Lorenc, a przy pomocy Marii Szałajdy sprowadziły do Bałucianki nowe gatunki krzewów i drzewek owocowych. Na bieżąco uczestniczyły w pracach budowlanych i porządkowych wokół nowej remizy strażackiej. Pomagały także strażakom w uroczystości poświęcenia remizy, samochodu strażackiego i sztandaru.

Koło uczestniczyło w realizacji wielu zadań społeczno-gospodarczych, między innymi budowy drogi asfaltowej, dowożenia dzieci do szkoły w Króliku Polskim (obecnie w Bałuciance nie ma żadnej szkoły) i telefonizacji wsi.

Joanna Barć za szczególne zaangażowanie w działalność społeczno-gospodarczą i kulturalną odznaczona została Orderem Serca "Matkom Wsi" oraz medalem 40-lecia Polski Ludowej. Z chwilą utworzenia Społecznego Komitetu Budowy Kościoła członkinie Koła systematycznie włączały się we wszystkie prace budowlane, a także zdobywały środki finansowe ze sprzedaży okolicznościowych "cegiełek".

W 2015 r. Koło obchodziło jubileusz 50-lecia swojej działalności.

Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie
38-480 Rymanów | ul. Grunwaldzka 11 | tel./fax. +48 13 43 55 067 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.