Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

012.jpg

 
 
 
 

NewsLETTER

 

GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE

Bzianka

W 1936 roku zostało założone w Bziance Koło Gospodyń Wiejskich. Ówczesna nauczycielka i jednocześnie kierowniczka miejscowej szkoły Helena Uzarska zaprosiła na zebranie miejscowe gospodynie w celu propagowania tzw. "przysposobienia rolniczego". Dotyczyło ono głównie uprawy zbóż, roślin okopowych i oleistych. W latach okupacji działalność Koła, podobnie jak w innych miejscowościach, zamarła. Wznowiona została dopiero w latach pięćdziesiątych dzięki Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", która prowadziła Ośrodek "Praktyczna Pani". Instruktorki z tegoż Ośrodka prowadziły kursy racjonalnego żywienia, gotowania potraw i pieczenia ciast, a także przyrządzania surówek i sałatek. Ponadto odbywały się kursy kroju i szycia, haftu i robót ręcznych na drutach i szydełku. Popularne były konkursy na najładniejszy ogródek kwiatowy i warzywny, a także prelekcje z udziałem lekarzy, weterynarzy i znanych w środowisku, często zasłużonych osób.

W latach sześćdziesiątych instruktorzy ze Związku Kółek Rolniczych, którym podlegały KGW, prowadzili we wsi różnego rodzaju szkolenia dotyczące przede wszystkim prowadzenia gospodarstwa rolnego. Członkinie Koła zajmowały się dystrybucją drobiu i pasz. Oprócz tego Koło prowadziło ożywioną działalność kulturalno-oświatową. Część tej pracy wykonywano w Klubie Rolnika, który szczególnie wieczorami był oblegany przez miejscową młodzież. Działał tam Amatorski Zespół Teatralny, który przygotowywał wiele przedstawień, jak również organizowane były różne zabawy i festyny, które cieszyły się dużą popularnością.

Pierwszą przewodniczącą KGW w Bziance była Helena Krępulec, a następnie przez 38 lat funkcję tą pełniła Zofia Przybyła, która wspólnie z Zofią Zawadą układała teksty lokalnych przyśpiewek, scenek humorystycznych i wierszy.

W 2004 roku na stanowisko przewodniczącej wybrano Barbarę Domin. Pomimo znacznego spadku liczby członkiń Koło nadal prowadzi swoją działalność. Współpracuje z miejscową OSP, szkołą, sołtysem i Radą Sołecką organizując wspólne uroczystości dożynkowe, lokalne, patriotyczne i kościelne. Koło bierze także udział w konkursach i imprezach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie.

Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie
38-480 Rymanów | ul. Grunwaldzka 11 | tel./fax. +48 13 43 55 067 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.