Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

006.jpg

 
 
 
 

NewsLETTER

 

GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE

Deszno

 

Koło Gospodyń w Desznie zostało reaktywowane po kilkuletniej przerwie w styczniu  2001 roku. Przewodniczącą Koła została Maria Śliwka i tą funkcję pełni do dziś. W okresie swojej działalności Koło uczestniczyło w wielu konkursach i imprezach organizowanych przez GOK. Przedstawiały  różne obrzędy związane z tradycją naszego regionu  i wykonywały tradycyjne palmy wielkanocne.  Co roku panie wykonują tradycyjne wieńce dożynkowe i uczestniczą w dożynkach i konkursach wieńca dożynkowego. Jednak  za najważniejszą  działalność uznane zostało podtrzymanie tradycji wicia wieńca  na 15 sierpnia , na uroczystość Matki Bożej Zielnej i uroczyste zawiezienie tego wieńca do Kościoła. Jest to ich ulubiona  uroczystość.

Uroczystość Matki Bożej Zielnej w kościele parafialnym w Rymanowie Zdroju

 

W okresie swej działalności Koło otrzymało kilka wyróżnień i pierwszych miejsc na dożynkach gminnych czy powiatowych.

W 2002 roku na dożynkach w Króliku Polskim zajęły I miejsce za wieniec kopka, również w tym roku wieniec został wyróżniony na konkursie wojewódzkim w Radomyślu Wielkim. W 2003 roku reprezentowały powiat krośnieński na dożynkach prezydenckich w Spale. Kolejno otrzymywały też wyróżnienia:  w Sieniawie w 2004 r., w Klimkówce w 2005 r., w Posadzie Dolnej w 2006 r. W 2009 roku brały udział jako delegacja gminy Rymanów  na dożynkach powiatowych w Iwoniczu.

Dożynki Prezydenckie w Spale

 

KGW w Desznie posiada opracowanych kilka obrzędów tradycyjnych:

- „Wyskubek” –obrzęd skubania pierza w domach szczególnie w okresie zimowym ze śpiewaniem przyśpiewek ludowych i kosztowaniem  regionalnych potraw,

- "Oczepiny na weselu w Desznie”  -  to zachowane przyśpiewki weselne, potrawy i napoje tradycyjne,

- „Wielka to miłość Boga Ojca była” - zanikające pieśni wielkopostne,

-„Wielka Sobota w Desznie”- obrzęd przygotowania święconki, sprzątania domu i zwyczaje wielkiego tygodnia,

- „ Rodzinne kolędowanie” – wieczórki w okresie po Bożym Narodzeniu ze śpiewem unikalnych kolęd.

Przez kilka lat  Koło funkcjonowało jako zespół śpiewaczy „Desznianki”. W tym okresie zespół zdobył dużo nagród i wyróżnień, między innymi: w konkursie „Kropa”  w Iwoniczu Zdroju, w Tyczynie w Przeglądzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych, w Kracunovcach na Słowacji w przeglądzie „Folklorny subor”.

 W roku 2003 reprezentowały nasz kraj w „Dniach kultury polskiej na Ukrainie” . Ze swoim repertuarem pieśni patriotycznych i religijnych koncertowały w Gródku Podolskim i Kamieńcu Podolskim zwiedzając liczne miejsca historyczne na Ukrainie.

Występ Zespołu "Desznianki" w Gródku Podolskim na Ukrainie

 

Corocznie Panie organizują zabawy karnawałowe - „Opłatki”. Zabawa integruje całe społeczeństwo miejscowości.

Koło chętnie współpracuje z organizacjami działającymi we wsi: OSP, Klubem Sportowym „Florian”, Niepubliczną Szkołą Podstawową jak również z parafią.

Działają w miarę swoich możliwości, starając się podtrzymywać tradycje i zwyczaje ludowe naszego regionu.

Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie
38-480 Rymanów | ul. Grunwaldzka 11 | tel./fax. +48 13 43 55 067 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.