GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE
Deszno
Koło Gospodyń w Desznie zostało reaktywowane po kilkuletniej przerwie w styczniu 2001 roku. Przewodniczącą Koła została Maria Śliwka i tą funkcję pełni do dziś. W okresie swojej działalności Koło uczestniczyło w wielu konkursach i imprezach organizowanych przez GOK. Przedstawiały różne obrzędy związane z tradycją naszego regionu i wykonywały tradycyjne palmy wielkanocne. Co roku panie wykonują tradycyjne wieńce dożynkowe i uczestniczą w dożynkach i konkursach wieńca dożynkowego. Jednak za najważniejszą działalność uznane zostało podtrzymanie tradycji wicia wieńca na 15 sierpnia , na uroczystość Matki Bożej Zielnej i uroczyste zawiezienie tego wieńca do Kościoła. Jest to ich ulubiona uroczystość.
Uroczystość Matki Bożej Zielnej w kościele parafialnym w Rymanowie Zdroju
W okresie swej działalności Koło otrzymało kilka wyróżnień i pierwszych miejsc na dożynkach gminnych czy powiatowych.
W 2002 roku na dożynkach w Króliku Polskim zajęły I miejsce za wieniec kopka, również w tym roku wieniec został wyróżniony na konkursie wojewódzkim w Radomyślu Wielkim. W 2003 roku reprezentowały powiat krośnieński na dożynkach prezydenckich w Spale. Kolejno otrzymywały też wyróżnienia: w Sieniawie w 2004 r., w Klimkówce w 2005 r., w Posadzie Dolnej w 2006 r. W 2009 roku brały udział jako delegacja gminy Rymanów na dożynkach powiatowych w Iwoniczu.
Dożynki Prezydenckie w Spale
KGW w Desznie posiada opracowanych kilka obrzędów tradycyjnych:
- „Wyskubek” –obrzęd skubania pierza w domach szczególnie w okresie zimowym ze śpiewaniem przyśpiewek ludowych i kosztowaniem regionalnych potraw,
- "Oczepiny na weselu w Desznie” - to zachowane przyśpiewki weselne, potrawy i napoje tradycyjne,
- „Wielka to miłość Boga Ojca była” - zanikające pieśni wielkopostne,
-„Wielka Sobota w Desznie”- obrzęd przygotowania święconki, sprzątania domu i zwyczaje wielkiego tygodnia,
- „ Rodzinne kolędowanie” – wieczórki w okresie po Bożym Narodzeniu ze śpiewem unikalnych kolęd.
Przez kilka lat Koło funkcjonowało jako zespół śpiewaczy „Desznianki”. W tym okresie zespół zdobył dużo nagród i wyróżnień, między innymi: w konkursie „Kropa” w Iwoniczu Zdroju, w Tyczynie w Przeglądzie Wiejskich Zespołów Śpiewaczych, w Kracunovcach na Słowacji w przeglądzie „Folklorny subor”.
W roku 2003 reprezentowały nasz kraj w „Dniach kultury polskiej na Ukrainie” . Ze swoim repertuarem pieśni patriotycznych i religijnych koncertowały w Gródku Podolskim i Kamieńcu Podolskim zwiedzając liczne miejsca historyczne na Ukrainie.
Występ Zespołu "Desznianki" w Gródku Podolskim na Ukrainie
Corocznie Panie organizują zabawy karnawałowe - „Opłatki”. Zabawa integruje całe społeczeństwo miejscowości.
Koło chętnie współpracuje z organizacjami działającymi we wsi: OSP, Klubem Sportowym „Florian”, Niepubliczną Szkołą Podstawową jak również z parafią.
Działają w miarę swoich możliwości, starając się podtrzymywać tradycje i zwyczaje ludowe naszego regionu.