Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

011.jpg

 
 
 
 

NewsLETTER

 

GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE

Głębokie

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Głębokiem założone zostało w 1948 roku. Jego pierwszą przewodniczącą została Bronisława Urbanik. Pod jej kierunkiem organizowano wiele imprez o charakterze kulturalno-rozrywkowym, a uzyskane w ten sposób dochody przeznaczano na potrzeby miejscowości. W 1958 roku z inicjatywy przewodniczącej Bronisławy Urbanik utworzono przy Kole zespół pieśni i tańca. Stroje krakowskie i cygańskie wykonały członkinie Koła we własnym zakresie, a repertuar przygotowała kierowniczka miejscowej Szkoły Podstawowej - Stanisława Miklaszewska. Zespół pieśni i tańca uczestniczył w wielu uroczystościach organizowanych na terenie wsi oraz wyjeżdżał do Komańczy, Nowotańca, Wielopola, Sanoka i Pakoszówki. Koło spełniało zatem ważną rolę kulturotwórczą, wpływając na życie mieszkańców wsi oraz okolicy. Znajdowało sojuszników w miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz szkole. Organizowało różne spotkania okolicznościowe, przygotowywało przedstawienia i skecze, jasełka, opłatki, dożynki i noworoczne zabawy choinkowe dla dzieci. Z inicjatywy KGW prowadzono stale szkolenia z zakresu gotowania, pieczenia, haftu i szydełkowania. Działalność tą kontynuowano za kolejnej przewodniczącej, którą została Janina Bolanowska. W 1967 roku utworzono zespół "Filipinki", który śpiewał  piosenki pochodzące z repertuaru popularnego wówczas zespołu o tej samej nazwie. W latach 1971-76 dochody z organizowanych imprez kulturalnych przeznaczono na budowę kościoła oraz remont drogi wiejskiej.

Kolejne przewodniczące - a były nimi, po Janinie Bolanowskiej, Józefa Wałach, Irena Szczęsny, Maria Ozimina, Jolanta Tabisz i obecnie piastująca tą funkcję Zofia Rodzinka - współpracowały owocnie z kierownictwem szkoły oraz proboszczami miejscowej parafii. Zachęcały także do podejmowania wspólnych działań całą społeczność wsi.

Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie
38-480 Rymanów | ul. Grunwaldzka 11 | tel./fax. +48 13 43 55 067 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.