Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

002.jpg

 
 
 
 

NewsLETTER

 

GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE

Królik Polski

Koło założone zostało w 1952 roku. Jego pierwszą przewodniczącą została Anna Kondziołka. W latach 1962-76 funkcję tą pełniła Stanisława Zając, a następnie do roku 1996 Józefa Smoleń. W 1997 roku przewodniczącą Koła została Maria Lorenc, natomiast od 2004 roku stanowisko to powierzono Helenie Pitrus.

Koło w trakcie wieloletniej działalności organizowało różnego rodzaju kursy - począwszy od gotowania, szycia, haftowania, aż do uprawy roślin i hodowli zwierząt gospodarskich. Odbywały się ciekawe spotkania z pisarzami, kombatantami wojennymi, osobami zasłużonymi dla wsi i gminy, a także z władzami administracji państwowej i samorządowej. Koło organizowało imprezy o charakterze kulturalno-rozrywkowym, prowadziło w okresie prac żniwnych wiejski dzieciniec oraz wypożyczało naczynia na wszelkiego rodzaju uroczystości lokalne i rodzinne.

Tradycją Koła stało się wicie wieńca dożynkowego. W Gminnym Konkursie Wieńca Dożynkowego po raz pierwszy kobiety z Królika Polskiego wzięły udział w 2001 roku, a przygotowany przez nie korowód dożynkowy zajął I miejsce. Nagrodą za zwycięstwo było uczestnictwo w Dożynkach Powiatowych w Zręcinie i Dożynkach Podkarpackich w Radomyślu Wielkim.

Przy pomocy miejscowej OSP, rymanowskiego GOK-u oraz kilku sponsorów Koło zorganizowało u siebie II Gminny Konkurs Wieńca Dożynkowego. Wiązało się to z dużym wysiłkiem, lecz - jak same mówią - było sporym wyróżnieniem dla Koła. Od 2001 roku członkinie Koła brały udział w Biesiadach Kół Gospodyń Wiejskich organizowanych przez GOK. Ciekawe spektakle sceniczne opracowywała Zofia Kuśnierczak. Prezentując na przeglądzie w Tyczynie scenkę "Wróżby andrzejkowe" zespół Koła zajął drugie miejsce. W 2005 roku natomiast członkinie Koła wzięły udział w organizowanym w Kolbuszowej Przeglądzie Widowisk Kolędniczych, zajmując tam pierwsze miejsce.

Członkinie Koła kilka razy brały udział w prezentacji potraw regionalnych w Giedlarowej, uczestniczyły też w Ogólnopolskiej Prezentacji Stołów Wigilijnych w Warszawie. Zwieńczeniem osiągnięć w tym zakresie było zajęcie pierwszego miejsca w prezentacji wigilijnego jadła w Jasionce koło Rzeszowa w 2007 roku.

Wspólnie z Radą Sołecką Koło uczestniczyło w Turnieju Sołectw organizowanym przez Burmistrza Gminy Rymanów, a z Akcją Katolicką w 2007 roku brało udział w dożynkach diecezjalnych w Strachocinie. Współpracowało owocnie - poza Ochotniczą Strażą Pożarną - z Zespołem Szkół Publicznych, uczestnicząc między innymi w imprezach organizowanych przez szkołę, dyrekcja szkoły zaś udostępniała KGW salę świetlicową na pokazy kulinarne. Należy podkreślić, że chęci do pracy społecznej członkiniom KGW w Króliku Polskim nigdy nie brakowało.

 

 

Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie
38-480 Rymanów | ul. Grunwaldzka 11 | tel./fax. +48 13 43 55 067 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.