Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

002.jpg

 
 
 
 

NewsLETTER

 

GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE

Ladzin

Koło było pierwszą organizacją społeczną, która powstała w Ladzinie po wojnie. Genezy tego szukać należy w bractwie różańcowym, które obligowało miejscowe kobiety do comiesięcznych spotkań, podczas których odbywało się losowanie tajemnic różańcowych. Po zakończeniu części religijnej omawiano różne sprawy wiejskie, w tym związane z sytuacją najbiedniejszych rodzin, przeważnie wdów samotnie wychowujących dzieci i ustalano formy pomocy dla nich.

W 1947 roku w budynku szkoły została zorganizowana zabawa opłatkowa. Wraz z upływem czasu działalność Koła systematycznie rozszerzała się. W celach zarobkowych organizowano imprezy, z których dochody przeznaczano między innymi na zakup sprzętu kuchennego, naczyń i zorganizowanie wypożyczalni. W latach 1970-81 przewodniczącą Koła była Zofia Mazurek. Pod jej kierownictwem KGW w Ladzinie stało się bardzo aktywne. Wraz z uruchomieniem Klubu Rolnika ożywiło się życie kulturalno-oświatowe. Organizowano szkolenia, kursy oraz pogadanki nawiązujące do tematów interesujących kobiety i młodzież oraz konkursy plastyczne dla dzieci. W Klubie odbywały się także dyskoteki. Niestety, w wyniku transformacji ustrojowej i braku środków finansowych Klub Rolnika został zlikwidowany.

Po dłuższej przerwie 20 października 2003 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Ladzinie wznowiło swoją działalność, a jego przewodniczącą została Alicja Rajchel. Od tego czasu Koło brało udział w wielu konkursach, uroczystościach państwowych, kościelnych i lokalnych, a także samodzielnie zorganizowało wiele ciekawych imprez. Członkinie Koła uczestniczyły w Gminnym Konkursie Wieńca Dożynkowego oraz w Turnieju Sołectw i Osiedli, a także przygotowywały potrawy regionalne na konkurs "Włościańskie Jadło" w Giedlarowej. Wspólnie z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego Koło organizowało kursy w zakresie propagowania żywności ekologicznej urządzając kursy i pokazy gotowania.

Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie
38-480 Rymanów | ul. Grunwaldzka 11 | tel./fax. +48 13 43 55 067 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.