Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

011.jpg

 
 
 
 

NewsLETTER

 

GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE

Milcza

Koło powstało przed 1937 rokiem. Potwierdzają to przekazy ustne najstarszych mieszkańców Milczy, dowodem również jest stara fotografia pochodząca z 1937 roku przedstawiająca powrót członkiń Koła z dożynek w Besku (wieś Milcza przez wiele lat należała do parafii w Besku). Przewodniczącą Koła była wówczas Salomea Prajzner (z domu Józefczyk). Po niej funkcję tą pełniły kolejno: Maria Kijowska (z domu Krupa), Stanisława Kijowska (z domu Kijowska), Katarzyna Bilska (z domu Kijowska), Józefa Kijowska(z domu Józefczyk), Józefa Kijowska (z domu Bilska) i Józefa Kuzianik.

Głównym zadaniem Koła było organizowanie działalności kulturalnej i społecznej na rzecz własnej miejscowości i społeczności gminnej. Podstawowymi formami tej działalności były zabawy ogrodowe, festyny, zabawy opłatkowe, przedstawienia teatralne, kabaretowe i jasełkowe, wycieczki krajoznawcze, kursy kroju i szycia, robótek ręcznych, pieczenia i gotowania, tworzenie dziecińców na czas prac żniwnych, udział w dożynkach wiejskich, parafialnych, gminnych i powiatowych, prace przy budowie domu ludowego, przystanku PKP, kościoła, itp.

Bardzo ważną sprawą było utworzenie zespołu folklorystycznego "Milanie" oraz kapeli ludowej. W kapeli niezapomnianą postacią był skrzypek Józef Kijowski, który o tym instrumencie wiedział prawie wszystko. Jego żona Józefa śpiewała i tańczyła w zespole. Inni członkowie zespołu również z zapałem uczestniczyli w jego pracach, a ich działalność cieszyła się ogromnym uznaniem na terenie byłego województwa krośnieńskiego. W przygotowanym przez nich programie artystycznym znalazło się wiele przyśpiewek ludowych oraz scenka zatytułowana "Wesele Mileckie". Zespół prezentował się między innymi podczas Jasielskich Okółek, brał także udział w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

Po kilkuletniej przerwie Koło Gospodyń Wiejskich w Milczy, dzięki pomocy ówczesnego sołtysa Stanisława Stapińskiego, wznowiło w 1999 roku swoją działalność. Przewodniczącą została Maria Przybylska, która postawiła sobie za cel aktywizację kobiet, kultywowanie tradycji regionalnej wsi oraz ochronę dziedzictwa kulturowego przodków.

W latach 2000-2010 Koło wzbogaciło się o dobrze zorganizowaną świetlicę, zaplecze kuchenne oraz wypożyczalnię naczyń i sprzętu kuchennego. Członkinie Koła brały udział w wielu szkoleniach i warsztatach organizowanych między innymi przez rymanowski Dom Kultury. Czynnie uczestniczyły w dożynkach, biesiadach, wystawach świątecznych na terenie gminy Rymanów i w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Widoczne są także podczas świąt państwowych i rocznicowych.

Specjalnością Koła jest "Kuchnia Regionalna", której jadło było wielokrotnie prezentowane i nagradzane na różnorodnych konkursach, między innymi "Włościańskie Jadło" w Giedlarowej - I i II edycja, Festiwalu Tradycji Bożonarodzeniowych Pogranicza w Krośnie czy "Jarmarku krośnieńskim".

Obecne członkinie Koła założyły także zespół śpiewaczy, który bierze udział w wielu uroczystościach lokalnych. Dzięki podejmowanym działaniom przyczyniają się do propagowania tradycji i kultury ludowej, mając na celu ocalenie od zapomnienia tego, co w tej kulturze było najbardziej wartościowe.

Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie
38-480 Rymanów | ul. Grunwaldzka 11 | tel./fax. +48 13 43 55 067 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.