GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE
Posada Dolna
Koło według kroniki KGW oraz informacji uzyskanej od Marii Przybylskiej należy do młodszych w gminie Rymanów. Zebranie założycielskie, w którym wzięło udział 40 kobiet odbyło się w dniu 30 stycznia 1963 roku. Wybrano wówczas Zarząd na czele z Jadwigą Jasłowską. Koło bardzo szybko się rozwijało, pozyskiwało nowych członków, organizowało kursy racjonalnego żywienia, a uzyskiwany z imprez dochód przeznaczało na zakup sprzętu kuchennego. Opiekę nad Kołem przejęła Rymanowska Spółdzielnia Oszczędnościowo-Pożyczkowa. Dużą pomoc okazywała im Ochotnicza Straż Pożarna. Wspólnie organizowano wiele uroczystości patriotycznych, religijnych i rozrywkowych.
Dobrze też rozwijała się współpraca z młodzieżą, która często przebywała w utworzonej w Domu Ludowym klubokawiarni (15 stycznia 1965 r.). Szczególne zasługi w tym względzie miała Felicja Lorenc. Powstały wówczas koła recytatorskie i teatralne oraz zespół taneczny. Organizowano biwaki, wycieczki rowerowe, ogniska i inne imprezy towarzyskie. Szczególnie okazałe były coroczne uroczystości dożynkowe, podczas których prezentowano wieńce wytworzone przez Stefanię Oberc przy pomocy siostry Janiny, córki Haliny oraz Józefy Tomkiewicz i Danuty Rajchel. Wspomniana Stefania Oberc była także autorką wielu przyśpiewek przygotowywanych na różne okazje. W okresach zimowych organizowano szkolenia rolnicze, spotkania z lekarzami, prawnikami oraz odczyty na szczególnie interesujące tematy.
W 1970 roku w Rymanowie powstał pod patronatem Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" Ośrodek Nowoczesna Gospodyni, a jego kierowniczką została wspomniana już Felicja Lorenc, członkini KGW w Posadzie Dolnej i doświadczona działaczka w tej dziedzinie. Przez kilka następnych lat w KGW organizowane były kończące się egzaminami kursy przysposobienia rolniczego oraz kursy racjonalnego żywienia. Prowadzono także kursy kroju i szycia, dziewiarski i rękodzieła artystycznego.
Oprócz straży pożarnej Koło nawiązało współpracę z miejscowym Kółkiem Rolniczym, gdzie funkcję prezesa pełnił Stanisław Ziemiański. W 1973 roku do Koła należało 85 kobiet, a jego przewodniczącą była Maria Topolska. Członkinie opiekowały się osobami starszymi i niedołężnymi, często spotykały się z Kołem Emerytów i Rencistów, a także nawiązały ściślejszą współpracę z działającą w tamtym czasie Miejską Ligą Kobiet Polskich w Rymanowie. Wspólnie obchodzono wiele uroczystości organizowanych w Spółdzielczym Domu Kultury. Siedzibą Ligi był Ośrodek Nowoczesna Gospodyni. Od 1987 roku organizacja objęła patronat i opiekę nad Kalwarią, gdzie na miejscu starego kamieniołomu staraniem ks. Franciszka Mroza, długoletniego proboszcza rymanowskiej parafii, powstała grota z figurą Matki Bożej. 1 sierpnia 1989 roku z niezrozumiałych względów w całym kraju rozwiązano Ośrodki Nowoczesna Gospodyni i Koła Ligi Kobiet Polskich.
W 1994 roku w miejsce Koła Ligi Kobiet Polskich 40 kobiet utworzyło Koło Przyjaciół Radia Maryja, które prowadziło niemal identyczną działalność jak kiedyś KGW. Oprócz działalności charytatywnej brało udział niemal we wszystkich imprezach organizowanych przez GOK, a szczególną rolę w Kole pełnili Janina Nikody - emerytowana nauczycielka, jej siostra Stefania Oberc, Stanisława Kandefer, Barbara Białas oraz Kazimierz Bolanowski. Od 2000 roku organizowaniem i prowadzeniem imprez zajęła się Maria Przybylska przy współpracy Stanisławy Kandefer i Mieczysława Nikodego.
W 2007 roku ponownie założono Koło Gospodyń Wiejskich. Do pracy w nim przystąpiły 24 osoby. Przewodniczącą Koła została i funkcję tą nadal pełni Barbara Haduch. Do szczególnych osiągnięć zaliczyć należy dwukrotne zakwalifikowanie się wykonanych przez nich wieńców dożynkowych do Podkarpackiego Konkursu Wieńca Dożynkowego, którego finał odbył się w Radomyślu Wielkim w powiecie mieleckim. Członkinie Koła przygotowują również tradycyjne potrawy regionalne, a także organizują tzw. spotkania opłatkowe.