Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

012.jpg

 
 
 
 

NewsLETTER

 

GMINNY OŚRODEK KULTURY W RYMANOWIE

Sieniawa

Koło zostało założone w latach czterdziestych (dokładna data trudna jest do ustalenia) przy miejscowym Kółku Rolniczym, a pierwszą jego przewodniczącą była Julia Wacławska. Do chwili obecnej zapamiętano, że Koło zajmowało się między innymi rozdziałem żywności pochodzącej z darów UNRRA.

Prawdopodobnie w drugiej połowie lat sześćdziesiątych przewodniczącą Koła została Stanisława Wacławska. W owym czasie Koło organizowało pokazy żywieniowe, rozprowadzało do dalszej hodowli kurczęta i kaczki, a także posiadało do wypożyczania przez mieszkańców naczynia i pralkę. Dzięki współpracy Koła z Ochotniczą Strażą Pożarną organizowano imprezy, a uzyskany dochód przeznaczano między innymi na rozbudowę domu ludowego. Korzystając z utworzenia na terenie wsi Szkoły Przysposobienia Rolniczego Koło organizowało dla młodych dziewcząt kursy i zajęcia praktyczne z gotowania.

Kolejną przewodniczącą wybraną na początku lat osiemdziesiątych była Zofia Kornasiewicz. Z jej inicjatywy odbyły się dwukrotnie w okresach zimowych kursy szycia i robótek ręcznych na drutach i szydełku. Kursy te odbywały się w budynku szkoły. Dzięki współpracy Koła z sołtysem wsi Anną Baradziej organizowano imprezy opłatkowe i dożynkowe. Do znanych i cenionych działaczek Koła oprócz kolejnych przewodniczących należały Maria Kurc, Józefa Nosal i Józefa Łusik. W roku 2003 po rezygnacji z funkcji Zofii Kornasiewicz na przewodniczącą Koła wybrano Marię Bury, a w roku 2004 Janinę Bolanowską, która pełni tą funkcję do dnia dzisiejszego.

W swojej kilkudziesięcioletniej historii Koło osiągnęło wiele sukcesów, uczestnicząc w różnorodnych konkursach i przeglądach. Warto zaliczyć do nich między innymi wyróżnienie na VII Podkarpackim Konkursie Wieńca Dożynkowego w Radomyślu Wielkim (2002 rok) i pierwsze miejsce na tym konkursie w roku 2003 oraz  pierwsze miejsce w konkursie na potrawy wigilijne w Jasionce.

Przy Kole założono zespół obrzędowy "Sieniawczanie", który w trakcie swojej kilkuletniej działalności również może poszczycić się kilkoma sukcesami. Należy tutaj wymienić miedzy innymi pierwsze miejsce w XVIII Wojewódzkim Konkursie "Ludowe Obrzędy i Zwyczaje" za widowisko "Wielija" i nagrodę za to widowisko otrzymaną z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 roku oraz pierwsze miejsce w XIX Wojewódzkim Konkursie "Ludowe Obrzędy i Zwyczaje" (2007 rok) za widowisko obrzędowe "Jak to z Jagusią było". Członkowie zespołu uczestniczą także w widowisku obrzędowym "Wesele z okolic Rymanowa".

Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie
38-480 Rymanów | ul. Grunwaldzka 11 | tel./fax. +48 13 43 55 067 | mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.